> Narin


Narin


Narin

Ben Narin Bulut, artık güzel olduğunu düşünmediğim Güzelyurt'ta doğdum. Annem benden evvel iki kardeşimi ateşli hastalıktan kaybetmiş o yüzden ben küçük, cılız doğduğumda yaşamaz diye çok korkmuş adımı Narin koymuş...

Kimse beklememiş benim yaşayacağımı, hayatta kalmak için inat edeceğimi. Babam çiftçilik yapıyor, annem yıllardır yatalak oldu, konuşamaz, ses etmez bebek gibi yatıyor. Fatma abla geldi hem bana baktı onunda iki çocuğu oldu. Oğlanlar okula gidiyor artık.

Beni fazla okutmadılar büyüdün, serpildin, memelerin kocaman oldu diye aldılar okuldan çok ağladım. Hemen askerden gelen amcanın oğlu Mustafa ağbiye verdiler. Ben bir türlü alışamadım ona, beni dövdü, paraladı canımı çok fena yaktı.

Sabah akşam dayak atıp sonrada ağlıyordu karşımda, bana dokunduğunda taş kesiliyordum.Kaçıp babamlara gidince beni yine geri yolluyorlardı. Bazen de evden kaçıyordum köyden beni görenler acıyıp hiç yardım etmediler.

Etraftaki herkes amcamdan ve onun oğlu benim kocam Deli Mustafa'dan korkuyorlardı. Deli Mustafa her seferinde beni yerlerde sürükleyip konağa geri getiriyordu sonra kaçmayım diye beni bağlamaya başladı. Geceleri de yatağın ayağına bağlıyordu beni. Aklına geldikçe kalkıp önce beni anadan doğma soyup seyrediyor, sonra da dövüyordu .Bir gece gaz lambasını kafasına geçirdim saçı başı yandı, yaralandı oda da yangın çıktı bizi yanmaktan zor kurtardılar.

Ha niye Deli Mustafa diyordu herkes onu da anlatayım. Askerden bile raporla geri yollamışlar yani beni kesse, öldürse cezası yokmuş. Ondan bütün köy korkuyor.

Bizim köyün etrafı mayınla doludur. Eskiden kaçak işleri olurdu buralarda toprak yok, hayvan yok. Olan tarlalarda zaten amcamın, babamda yanında çalışıyor boğaz tokluğuna.

Terör belası olunca mayınlar daha da çok oldu okula gitmek için bile mayınlı yerlerden geçip gidiyorduk. Eskiden eşekler vardı önden onlar gider arkadan biz gelirdik. Eşekler patlayınca sonra köpekle yaptılar aynı yolu. Köyde topal insandan fazla topal köpekler var artık.

Deli Mustafa akıl etmiş bana kötülük olsun diye plan yapmış. Aylardır sabahları beni uyandırıyor ayaklarımı çözmeden yola çıkıyoruz. Önden ben gidiyorum arkadan da köyün talebe bebeleri geliyor.

Allahıma şükür şimdiye kadar bir şey olmadı. Yüce rabbim annemin, benim dualarımı duyuyor acıyor bize diyorum. Yağmur yağınca bile bu allahsız mayınların yeri kayıyor, değişiyor, her an birileri o lanete basıp ölebilir. Ölseler iyi bir de sakat kalıp, sürünüyorlar.

Mustafa diyor ki aklını başına devşir, gel karım olarak koynumda dur, yanımda ol bende seni bu ahırdan, bu mayınlardan kurtarayım.

Ben ölürüm kurtulurum. Bana tekrar dokunmasına zulüm etmesine dayanmam. Geçen gece yine geldi ahıra ağladı, yalvardı sonra delirdi yine dövdü bağırmadım bile etim acıya o kadar alıştı ki artık yorulunca bırakıp gidiyor nasılsa…

Üstüme yeni karı alacağını söyledi. Ölümün de dirimin de ona ait olduğunu tepinerek dedi…delirdi…

Ama ben yeminliyim bu ahırda bir hayvan gibi yaşasam da kız oğlan kız Narin olarak onun rabbim tarafından cezalandırılmasını göreceğim.

Gözgöze gelicez öyle bakıcam ona. Vicdanı olarak duracam karşısında cennet de cehennem de bu dünyada biliyorum.

Cehennemden çıkıp cenneti görücem.

Ahtım olsun…