‘SÖZ’ İÇİN ASKERİ EĞİTİM ALDILAR

‘SÖZ’ İÇİN ASKERİ EĞİTİM ALDILAR 24 Mart 2017 13:55 ‘SÖZ’ İÇİN ASKERİ EĞİTİM ALDILAR Yapımını ‘TIMS&B’nin, yapımcılığını Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yaptığı Türkiye’nin en büyük prodüksiyonlu asker dizisi ‘SÖZ’ 3 Nisan Pazartesi Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşmak için gün sayıyor.

‘SÖZ’ İÇİN ASKERİ EĞİTİM ALDILAR

Yapımını ‘TIMS&B’nin, yapımcılığını Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yaptığı Türkiye’nin en büyük prodüksiyonlu asker dizisi ‘SÖZ’ 3 Nisan Pazartesi Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşmak için gün sayıyor.

Türkiye’de ilk defa Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’yla gerçekleştirilen iş birliği kapsamında hayata geçirilen ‘SÖZ’ dizisi bir ‘Özel Kuvvet Timi’nin hikayesini konu alıyor. “Gözün Arkada Kalmasın” sloganıyla dikkat çeken ‘SÖZ’ dizisinin ön hazırlıkları 1 yıl çekimleri yaklaşık 2 aydır devam ediyor.

Dizi için profesyonel eğitim aldılar

Yönetmenliğini Yağız Alp Akaydın’ın üstlendiği, senaryosunu Ethem Özışık’ın kaleme aldığı ‘SÖZ’ dizisinde ‘Özel Kuvvet Timi’nin yetenekli üylerine hayat veren oyuncular, çekimler başlamadan önce Çatalca’da zorlu bir eğitime tabi tutuldu.

2 Hafta Askeri Eğitim Aldılar

Özel Kuvvetlerde uzun süre Tim personeli olarak başarılı görevler yapmış emekli eski Özel Kuvvetler mensupları tarafından, 2 hafta süreyle zorlu bir kampta askeri eğitime alınan tüm oyunculara temel askerlik eğitimine uygun olarak üniforma disiplini, selamlama, nöbet usulleri, üstlerine hitap tarzı, silah taşıma ve kullanma esasları, kişisel bakım ve genel disiplin esasları eğitimi aldı. Tim her ağır eğitim gününden sonra dönüşümlü olarak geceleri nöbet tuttarken, değişik arazi ve hava koşullarında (kar, yağmur, çamur, sert rüzgar ve soğuk ) tam teçhizatlı olarak psikolojik ve fiziksel dayanım eğitimine tabi oldular.

Günde 1 Kez Telefon Kullandılar

Giyinme, istirahat, banyo ve özel ihtiyaçlar sırayla tim arasında belirlenen sınırlı bir zamanda icra edildi.Tüm günü geçirdikleri kampta askeri disipline uygun olarak, 3 adet bir saatlik yemek molalarına sadık kaldılar. Gece istirahatlarını arazi koşullarına uygun olarak teçhizatlarında bulunan uyku tulumunda geçirdiler, yatak kullanmadılar. Tüm kamp döneminde hergün sabah ve öğleden sonra Özel Kuvvetler Timi'ninin eğitimine uygun olarak dayanıklılık arttırıcı spor eğitimine tabi oldular. Gündüz taktik eğitimleri yanında gece de muharebe koşullarında ilerleme ve harekat eğitimi icra etti. Ayrıca özel bir atış poligonunda tabanca kullanma eğitimi ve değişik mesafelerden ( 5, 15, 25 m ) gerçek mermiyle tek tek ve seri olarak atışı yapılarak gerçek atışın hissiyatı kavrandı. En önemlisi, yaşadıkları bu zor, ağır ve disiplinli şartlarda birlik ve beraberlik ruhunun ve birbirlerine destek olmanın önemini öğrendiler. Telefon kullanımlarına günde bir kez olmak şartıyla 20:00 -21:00 arası 1 saat izin verildi.

Gece Baskını Yapıldı

Eğitimin bir parçası olarak gece baskınları yapma, baskın yenirse savunma, tamamen ışıksız bir ortamda güvenli yer değiştirme, intikal, sızma eğitimleri verildi.

Yakın Dövüş Eğitimi Aldılar

Oyuncular, yakın koruma- dövüş eğitmeni ve dünyaca ünlü yıldızların yakın koruması Çağdaş Agun tarafından, yakın dövüş, saldırı ve savunma eğitimleri alırken, her gün düzenli olarak gerçek silahlarla poligonda atış çalışmaları yaptı.

Çekimlerde Silahlı Kuvvetler’in Skorsky Helikopteri kullanıldı

Silahlı Kuvvetler’in iş birliği ile gerçekleştirilen tek proje olan ‘SÖZ’ ayrıca gerçek Skorsky helikopter kullanımı ile bir ilke imza atıyor.

Zekası ve cesaretiyle bütün timin saygısını ve güvenini kazanan kıdemli üsteğmen ve tim komutanı Yavuz rolünü başarılı oyuncu Tolga Sarıtaşcanlandırırken; vatanı için gözünü kırpmadan ölüme yürüyen bu özel timin diğer mensuplarını ise; Atakan Arslan, Burak Sevinç, Görkem Sevindik, Mustafa Yıldıran, Eren Vurdem, Aytaç Şaşmaz, Mehmet Ali Karakuş, Doğukan Polat, Volkan Uygun, Oktay Samurkaş canlandırıyor.