Bağdat Fatihi IV. Murad


Bağdat Fatihi IV. Murad 19 Ekim 2016 12:17 Savaşın gölgesinde filizlenen tutku dolu bir aşk:
“Murad ile Farya”

Yapımını TIMS Productions'ın, yapımcılığını Timur Savcı'nın yaptığı; "Muhteşem Yüzyıl Kösem" ikinci sezonuyla FOX'da izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Ayağa kalkmaya çalışan bir devletin destanına tanıklık ettirecek olan dizide; Osmanlı tarihine damga vuran "IV. Murad" ile prenses Farya'nın tutkulu aşkı ise izleyenlerini ekrana kilitleyecek.

Başarılı oyuncu Nurgül Yeşilçay, tüm düşmanlarını alt ederek elde ettiği kadın saltanatının yanı sıra, dünyaya diz çöktüren bir sultan olan Kösem rolüyle izleyicinin karşısına çıkarken; Metin Akdülger, Kösem'in iktidarı ele alma isteğinde olan oğlu IV. Murad olarak izleyicisiyle buluşacak. Osmanlı'nın Demir yumruğu, Bağdat Fatihi IV. Murad'ın güzeller güzeli aşkı, prenses Farya rolünü ise Farah Zeynep Abdullah canlandırıyor.

Murad'ın limanına sığınan bir prenses

İktidar savaşında amcasıyla karşı karşıya gelen ancak hiçbir şekilde pes etmeyen Macar Prensesi Farya, annesini kurtarmak için Osmanlı İmparatorluğu'na sığınır. Farya; amcasıyla yeniden karşı karşıya gelmek ve yarım kalan savaşlarını yeniden başlatmak için geldiği İstanbul'da, kendini Sultan Murad'ın kudretinin ve aşkının kıyısında bulur. Teamüller, siyaset ve savaşın gölgesinde bir aşk filizlenecektir.

"Hiç tanımadığım bir yere, bilmediğim bir adama sığınmaya geliyorum"

Taht oyunlarının rüzgarıyla kendini İstanbul'da bulan Farya, devrin en güçlü padişahlarından birinin kıyılarına vurduğunun farkında değildir. Murad ise şimdiye kadar tanıdığı kadınlardan farklı olan Farya'nın gücüne güç katacağından emindir. Farya'nın yanında kudretli aşkı Murad olduğu gibi karşısında da Kösem Sultan vardır.

Hünkar ile Sultan
Karşı Karşıya!

Bir tarafta; Osmanlının gelmiş geçmiş en kudretli kadını Valide Kösem Sultan, diğer yanda Bağdat'ın, Revan'ın Fatihi, Sultanı IV. Murad...

Senaryosunu Yılmaz Şahin'in kaleme aldığı, yönetmenliğini Çağatay Tosun'un üstlendiği "Muhteşem Yüzyıl Kösem", "Devlet-i Aliyye" ile nikahlı Kösem Sultan ile oğlu Murad'ın savaşını konu aldığı yeni sezonunda Osmanlı'nın tarihinde yepyeni bir perde açacak.

Annesi Kösem Sultan'ın gölgesinde sembolik bir padişah olarak geçen çocukluğunun ardından, devletin dizginlerini sertçe eline almaya girişen IV. Murad, Osmanlı'nın altın çağını yaşatan padişahlarla benzerlik gösteren kudreti ile halkın övgüsüyle karşılanırken, düşmanlarının ise korkulu rüyası olacaktır.

Sultan Murad'ın iktidar yolculuğunda önündeki en büyük engel ise annesi Kösem Sultan'dır. Ailesini, oğlunu ve devletini korumak isteyen Kösem Sultan ile devletini kurtarmak isteyen Sultan Murad karşı karşıya gelecektir.